Szermierka japońska

Japonia jest ojczyzną wielu znakomitych stylów walki, które są uprawiane na całym świecie. To właśnie stąd pochodzi jedna z najbardziej znanych a także skutecznych sztuk samoobrony, czyli karate. Okazuje się jednakże, że poza tej dyscypliny sportowej z Kraju Kwitnącej Wiśni wywodzą się także inne, równie profesjonalne dziedziny sportu.

Do takowych powinno się iaido, czyli tradycyjna szermierka japońska. W ten sposób określa się sztukę władania kataną – długim, wąskim ostrzem z gatunku broni białej. Jej początki sięgają czasów powstawania pierwszych okazów pierwotnych mieczy. Iaido polega w dużej mierze na umiejętności posługiwania się kataną o każdym czasie i w dowolnych ustaleniach. Podczas pojedynków ogromny nacisk kładzie się na ceremoniał rozpoczęcia walk, miejsca ataku a także przewidywanie ruchów przeciwnika.
Z różnych rodzajów szermierki japońskich samurajów rozwinęło się natomiast kendo. W odróżnieniu od iaido tutaj zamiast prawdziwych, ostrych jak brzytwa mieczy wykorzystuje się ich drewnianych odpowiedników zwanych shinai. W obu tych dziedzinach stopnie uczniowskie (kyu) i mistrzowskie (dan) nie odgrywają tak sporej roli jak w karate i nie są w żaden sposób uwidaczniane. Pomimo to, obie stanowią dyscypliny sportowe rozpowszechnione w wielu państwach na arenie międzynarodowej (sprawdź również: Kenjutsu). Z tego powodu co roku odbywają się mistrzostwa świata w kendo i iaido. Warto więc może pomyśleć nad tym, by zapisać się na zajęcia z szermierki japońskiej. Na 100 procent wpłynie to korzystnie na pełne nasze życie o które warto dbać.

Źródło informacji: Kendo.